Embriyo Donasyonu Dunya Tup Bebek Merkezi

Embriyo Donasyonu

Anne-baba olmak isteyip de olamayan infertil çiftler, embriyo donasyonu sayesinde bu dileklerini yerine getirebilmektedirler.
 
Embriyo Donasyonu ve Evlat Edinme
 
Embriyo donasyonu evlat edinmeye ayrı bir bakış açısı kazandırmış bulunup, evlat edinmek isteyen anne-baba adayları, embriyo donasyonu sayesinde sadece evlat edinmekle kalmıyor, aynı zamanda hamilelik sürecini ve doğum yapmayı deneyimleme şansına da erişmiş oluyorlar.
 
Donör Seçimi ve Seçenekleri
 
İlk olarak, her bir donör adayının geçmesi gereken bazı sağlık testleri bulunmaktadır. Bu sağlık testleri; cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genetik hastalıklar ve psikolojik taramadır. Donör adayları 21-30 yaş aralarında olup, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerden seçilmektedir. En iyi donörü belirlemede öncelik olarak çiftin fiziksel özellikleri ile olan uyumu incelenmektedir. Ayrıca çiftin talepleri de donör belirlerken göz önünde bulundurulmaktadır.
 
Embriyo Donasyonu Süreci
 
IVF tedavisindeki gibi embriyo donasyonunda da süreç, anne adayanın ilaç tedavisi ile hazırlanmasıyla başlamaktadır. Embriyo tedavisinin ön hazırlık aşaması diğer IVF tedavilerine göre oldukça kolay bir süreçtir. Bu süreçte en önemli olan şey, rahmin durumu ve gebelik süreci için en iyi şekilde hazırlanmasıdır.
 
Adım Adım Embriyo Donasyonu
 
1. Kadın vajinal ultrason muayenesinden geçerek herhangi bir kist, polip veya myom olup olmadığı kontrol edilmeli ve rahim duvarı kalınlığı olarak bilinen endometrium ölçülmelidir. 
2. Çiftin fiziksel özellikleri ile ilgili yeterli bilgi edindikten sonra, en uygun donörü belirleyebilmek için tarama sürecine geçilir.
3. Çift için en uygun donör belirlendikten sonra iki tarafın da tedavileri senkronize edilip aynı anda tedavileri planlanır.
4. Donör yumurtası ve spermi ile oluşturulan embriyolardan gelişimi sağlıklı ve kaliteli olan embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir.
 
Embryo Donasyonu Ücreti
 
Embryo donasyonu yasalardan dolayı dünyanın birçok yerinde uygulanmamaktadır. Kuzey Kıbrıs, embriyo donasyonun yasal olarak uygulandığı en popüler ülkelerden biridir. Embriyo donasyonunun Kuzey Kıbrıs’da ücreti 5000 ile 6000 EUR arasında değişkenlik göstermektedir.
 
Embriyo Donasyonu Yaptıranlar
 
Anne-baba olmak isteyip de olamayan  infertil çift yaşadığı birçok psikolojik yıkımın ardından, embriyo donasyonu sürecine girdiğinde ilk başta psikolojik olarak hassas olduğundan dolayı süreci kabullenmesi gerekmektedir. Gebelik gerçekleştikten sonrasında çift hamileliğin getirdiği bir çok yeni şeyi deneyimleyerek mutlu olmaktadır. 9 aylık gebelik sürecini yaşamak ve ardından doğum yapmanımn deneyimlenmesi ile çiftin, doğan çocuğu kendi çocukları olarak benimsediği bir çok vaka ile gözlemlenmiş bulunmaktadır.

 

İlgili Blog Makaleleri