Donör Inseminasyonu Dünya Tüp Bebek Merkezi Kıbrıs

Donör Inseminasyonu

Donör inseminasyonu yöntemine, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde baba adayının menisinde ya da testis dokusunda hareket halinde sperm bulunmuyor ise başvurulmaktadır. Bu yöntem; çocuk sahibi olmak isteyen erkeğin çocuklarına aktarabileceği kalıtsal bir hastalığı var ise, anne adayında Rh immunizasyonu gelişmiş ve baba Rh(+) kan grubuna sahip ise ya da erkeğin HIV pozitif olduğu durumlarda da başvurulabilir. Bu çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi için bir donörden alınan sperm hücresinin anne adayının yumurtası ile birleştirilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle doğan çocuklar, çiftlerde sadece annenin genetik açıdan kendi çocukları olmaktadır.

Tedaviye başvuracak çiftlerin evli olmaları zorunludur. Tedaviye başlamadan önce noterden müşterek ebeveynlik için belge alınması gerekmektedir. Insemiasyon yöntemine başvuran erkeğin, çocuğun biyolojik babası olmasa bile çocuğun hukuki babası ve muhtemel bir boşanma durumunda nafaka haklarını sağlayacak kişi olduğu kabul edilir. Bu yöntemle sağlanan gebelik sonucu doğan çocuklar 18 yaşını doldurduklarında donörün kim olduğunu öğrenme hakkına sahip olurlar fakat bu yönteme başvuran çiftlerin donörün kimliğini öğrenme hakları yoktur. Aynı şekilde spermi bağışlayan kişi, spermini bağışladığı çiftin kimlik bilgilerini öğrenemez ve doğan çocuğun varlığı hakkında bilgilendirilmeyebilir. Donörler spermlerini bağışlamaktan her an vazgeçebilme hakkına da sahiptirler. Çiftler isterler ise doğacak çocuğun babaya benzemesi için babanın akrabalarından birinin spermleri ile bu yöntemi uygulamak isteyebilirler. Bu durum, hem çift hem de spermi verecek akraba tarafından kabul edilmişse mümkün olabilir, fakat bilinen bir donörün kullanılması psikolojik ya da ahlaki açıdan bazı çiftler için sakıncalı olabilmektedir.

Sperm için bağışta bulunacak donör’ün gerekli sağlık koşullarını karşılaması gerekir. Dönörün genetik bir hastalığa sahip olmadığına emin olunur. HIV, hepatit B, hepatit C, sitomegalovirus, sifilis, klamidya ve bel soğukluğu gibi bulaşıcı hastalıklara sahip olup olmadığını görmek için testler yapılır. Spermi bağışlayacak kişinin, kan grubu uyumu için Rh durumu öğrenilir. Saç rengi, göz rengi, ten rengi gibi fiziksel özelliklerinin ve etnik kökeninin çifte uygun olmasına bakılır. Verici, yapılan testler sonucunda istenen koşulları sağlıyor ise vericiden düzenli aralıklarla ejakulatlar(sperm örnekleri) alınır. Bağışlanan sperm örnekleri analizleri yapıldıktan sonra sıvı nitrojen içerisinde – 196 derecede muhafaza edilir.

Inseminasyon yani aşılama işleminde, donörden alınan sperm laboratuar ortamında yoğunlaştırılır ve direkt olarak anne adayının rahmine transfer edilir. Inseminasyon işlemi doğal siklus sırasında ya da yumurta sayısını çoğaltmak için yapılan uyarma işlemlerinin ardından yapılabilmektedir, fakat uyarılmış (stimülasyonlu) sikluslarda bu aşılama işleminin başarısının daha fazla olduğu görülmüştür. Transfer işlemi son derece ağrısız ve kolay bir prosedürdür. Standart jinekoloji muayenesi masasında spekülüm takılır, serviks kültür sıvısı ile yıkınap temizlenir, ardından plastik bir kateter vasıtası ile donörden alınan spermler rahim içine aktarılır. İşlem gerçekleştirildikten sonra anne adayı, 15 – 20 dakika arası muayene masasında daha sonra 2 saat kendi hasta odasında dinlendirilir. İnseminasyonun yapılmasının ardından 13 – 14 gün sonra kan testi yapılarak gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır. Gebeliğin sağlanmasında başarı oranı ortalama %70’tir.  Bağışlanan spermin transfer edileceği anne adayının yaşı, tedavinin başarılı olmasında önemli bir faktördür. Bu yöntem başarısız olmuş ise çiftlere bağışlanan sperm ile IVF(tüp bebek tedavisi) seçeneği sunulur. Gebelik gerçekleşmiş ise 2 hafta sonra ultrasonografi vasıtası ile gebelik kesesi gözlemlenir. Gebeliğin süreci normal ilişki ile oluşan gebeliğin süreci ile aynıdır, doğum defekti ya da düşük yaşanma oranı benzerdir. Çiftler, bu yöntem ile sahip oldukları çocukları dışında başka bir çocuk daha isterlerse, yine aynı donörün kullanılması tavsiye edilir.

İlgili Blog Makaleleri