Donasyon Nedir?

Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için kullanılır.

Yumurta Donasyonu İşlemi:

Yumurta donasyonu tüp bebek tedavisi ile yapılır. Çiftin kadın üreme organından kaynaklı infertilite sorunu yaşadığı durumlarda yumurta donasyonu tedavisi ile başarılı gebelik elde etmek amaçlanır. Yumurta donasyonu, kötü kalitede yumurtaya sahip, yumurta rezervi düşük veya menapozda olup çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar için önerilmektedir. Yumurta verici çiftin fiziksel özellikleri ve kan grupları ile uyumlu olarak seçilir. Donörler 20 ile 30 yaşları arasında herhangi bir sağlık problemi olmayan kadınlardır.

Bu tedeavi için, anne adayının bazı ilaçlar kullanması gerekir. Bu ilaçlar rahmin embriyo transferi ve embriyonun tutunması için rahmi hazırlar.

Sperm Donasyonu İşlemi:

Erkek üreme sisteminden kaynaklı olarak infertilite problemi yaşayan çift için en etkili çözüm olan sperm donasyonu ile başarılı gebeliğe ulaşmak amaçlanır. Olasılıkları belirleyebirmek için erkek partnerin Spermiogram testi yaptırması özellikle gerekmektedir. Erkek infertilitesine yol açan bir çok sebep vardır.

Sperm donasyonu işleminde, spermler sperm bankasından çiftin fiziksel özellikleri ve kan grupları temel alınarak seçilir. Bu tedavi için anne adaynın yumurtalıkları uyaran hormon iğneleri kullanması gerekir.

Embriyo Donasyonu İşlemi:

Çiftin hem kadın hem erkek üreme sisteminden kaynaklı olarak infertilite problemi yaşadığı durumlarda embriyo donasyonu işlemi önerilmektedir.  Yumurta vericisinden toplanan yumurtalar ile sperm bankasından alınan sperm laboratuvar ortamında döllendikten sonra 3. veya 5. gün embriyolar anne rahmine transfer edilir.

Bu tedavi için anne adaynın rahmin gebelik sürecine hazır olmasını sağlayacak ilaçlar kullanması gerekmektedir.

Sizin için hangi tedavinin uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız, deneyimli bir tüp bebek doktoru ile görüşebilirsiniz.

En Son Makaleler
PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi Nedir?

PGT yöntemi ile hem çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilirsiniz hem de herhangi bir genetik hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz!

Detaylı bilgi
Donasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek MerkeziDonasyon Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Donasyon Nedir?

Donasyon kelime anlamı olarak bağış demektir. Donasyon bir organı ve dokuyu ihtiyacı olan bir kişiye bağışlamaktır. Tüp bebek tedavilerinde donasyon yumurta bağışı ve sperm bağışı ile elde edilen gebelik tedavileri için

Detaylı bilgi
Eşi Azospermi Olanlar_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Eşi Azospermi Olanlar

Azospermi yani menide canlı sperm bulunamadığı durumlarda doğal yollarla hamile kalmak oldukça zordur. Bu sorunu yaşan çiftler eğer erkeğin operasyon yardımı ile sperm bulunma şansı var ise öncelikle operasyon yardımı ile canlı ve kaliteli sperm aranır.

Detaylı bilgi
Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Dondurulmuş Embriyo Transferi Aşamaları

Gerek tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyolar, gerekse rahim içerisinde kaynaklanan problemlerden ötürü transferin gerçekleşemediği durumlarda embriyolar ileriki zamanlar için dondurulup saklanır.

Detaylı bilgi

Faydalı Bilgi? Paylaş!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest