Cinsiyet Tayini Dünya Tüp Bebek Merkezi

Cinsiyet Tayini

Daha gebelik gerçekleşmeden bebeklerinin cinsiyetini tayin etmek isteyen çiftlerin tüp bebek tedavisi (IVF, in-vitro fertilizasyon) görmeleri gerekmektedir. Bu tedavi ile, bebeğin cinsiyeti daha anne karnına transfer işlemi gerçekleşmeden önce  %99.9 belirlenebilmektedir.
 
Pre-implantasyon genetik tanı olarak da bilinen PGT cinsiyet tayininde tek bilimsel doğruluğu olan geçerli ve güvenirli yöntemdir.
 
Bebeğin Cinsiyetini Tayin Etmek Mümkün Mü?
 
Günümüzde insanlar pek çok profesyonel ve bilimsel olmayan metodlara inanıp bebeklerinin cinsiyetini seçmeye çalışmaktadırlar. Bu güvenilir olmayan metodlardan bazıları: Çin Ay Takvimi Metodu, Microsort Sperm Sınıflama Tekniği, Shettles Metod, çeşitli diyetler (örn: Alkaline Diyeti).
 
Günümüzde cinsiyet tayininde başarı şansı yüksek, tek güvenilir ve  geçerli olan yöntem PGT tedavisidir. Bu tedavi yöntemini uygulamak isteyen çiftin IVF sürecinden, yani döllenmenin anne rahminde değil, laboratuvar ortamında olduğu süreçten geçmesi gerekmektedir.
 
Cinsiyet Tayini Prosedürü
 
1. OPU denilen yumurta toplama işlemi ile yumurtalar küçük bir operasyon ile anne adayından toplanır ve baba adayından sperm örneği alınır.
2. Mikro enjeksiyon, diğer adı ile ICSI tekniği ile anne adayından toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan sperm laboratuvar ortamında döllenerek embriyolar oluşturulur.
3. Oluşan embriyoların gelişimi deneyimli ve uzman embriyolog tarafından 3 gün boyunca takip edilir.
4. Embriyonun 3. günü her bir embriyodan biopsi alınarak, bu alınan parçalara genetik çalışma yapılır ve her bir embriyonun XX (kadın) mi yoksa XY (erkek) mi kromozumu olduğu araştırılır.
5. İstenilen cinsiyette ve sağlıkta gelişen embriyolar 5. gün anne adayının rahmine transfer edilir.
 
PGT Adaylarının Bilmesi Gerekenler
 
IVF tedavisi ile cinsiyet belirleme sürecine başlayacak olan bir kişinin öncelikle doğurganlık durumu araştırılmalıdır. İlk olarak kadının fertilite araştırması yapılması gerekir. Bunun için kadının yaptırması gereken bazı kan testleri bulunmaktadır. Bu kan testleri: AMH, FSH, LH, Prolaktin ve Troid Hormonlarıdır. Ayrıca ultrason muayenesi yardımıyla kadının sağ ve sol yumurtalıklarındaki follikül sayısı ve rahimde gebeliğe engel herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Erkekten de  spermin sayısı ve kalitesi ile ilgili bilgi edinebilmek için Spermiogram testi yaptırması istenmektedir.
 
Cinsiyet Tayini Dunya Tüp Bebek Merkezi
 
Dünya Tüp Bebek Merkezi Kuzey Kıbrıs, Girne’de yer almakta ve adadaki en prestijli tüp bebek merkezlerinden biri olmaktadır. Dünya Tüp Bebek Merkezi hastalarına cinsiyet tayini için PGT tedavisi olanağı sağlamaktayken, aynı zamanda CGH Array 24 kromozom uygulaması da sağlamaktadır. CGH Array 24 kromozom ile doğacak olan çocuğunuzun tüm kromozomları genetik çalışmayla kontrol edilir ve herhangi bir kromozomal anomali olup olmadığı araştırılır. Yüksek teknoloji laboratuvar donanımı ve profesyönel çalışanları ile çiftler burada yüksek başarı oranlarına ulaşıp anne-baba olma hayallerini gerçekleştirebilmektedirler.
 
 

 

İlgili Blog Makaleleri