Cinsiyet Seçimi Düya Tüp Bebek

Cinsiyet Seçimi

Cinsiyet tayini tüp bebek yöntemi ile uygulanan doğmadan çocukların cinsiyetlerini belirleme işlemidir. 
 
Çocuklarımızın Cinsiyetini Seçebilir Miyiz?
 
Evet, gelişen teknoloji PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) sayesinde çiftler doğmamış çocuklarının cinsiyetini seçebiliyorlar.  Bu konu ile ilgili olarak bilim adamlarına göre çiftlerin istenilen cinsiyetteki çocuğa sahip olmalarını %50 olarak belirtmelerine rağmen PGT sayesinde ise bu oran daha da artmaktadır. Bunun nedeni ise anne adayının yumurtaları ve baba adayından alınan spermin laboratuvar ortamında döllendirmesinden sonra embriyolara uygulanan PGT işlemidir. PGT yöntemi ile yapılan cinsiyet tayinin %99.99 geçerliliği olmaktadır.   
 
Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi Nedir?
 
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) olarak da bilinmektedir.  PGT ilk olarak 1967 yılında Robert Edwards ve Richar Gardner tarafından uygulanmıştır. PGT’nin uygulanmaya başladığı ilk zamanlarda X kromozomuna bağlantılı olarak ortaya çıkan hasatlıkları önleme amaçlı uygulanılmıştı. Fakat son zamanlardan çiftler PGT yöntemi ile embriyolarda oluşabilecek X ve Y kromozomu ile bağlantılı genetik hastalıkları önleme amaçlı uygulanmaya başlanılmıştır.
 
Sağlık Nedenlerinden Dolayı Cinsiyet Tayini
 
X ve Y kromozomuna bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan genetik hastalıklar bulunmaktadır. Örneğin, X kromozom eksikliğine bağlı olarak Turner Sendromu ortaya çıkmaktadır. PGT yöntemi sadece cinsiyet belirleme olarak uygulanmamakta, ayrıca 24 Kromozoma bağlı olarak oluşabilecek genetik hastalıkları da incelemektedir.  Genetik rahatsızlığa bağlı olarak olabilecek düşükleri önleme amaçlı olarak da PGT uygulanmaktadır. 
 
Cinsiyet Secimi İçin Yapılması İstenilen Hazırlıklar
 
Cinsiyet seçimi yaptırmayı düşünen çiftlerden anne adayı birtakım ön hazırlık aşamalarından geçmektedir.  Buradaki amaç anne adayının yumurtalarını geliştirerek çıkacak olan kaliteli yumurta sayısını arttırmaktır.  Anne adayından ne kadar çok kaliteli yumurta toplanılırsa baba adayının spermi ile birleştirildiğinde oluşabilecek olan kaliteli embriyo sayısı üzerinde etkili olmaktadır.  Anne adayının tedavi protokolü hormon iğnelerinden oluşmaktadır.  Anne adayının yapacağı hormon iğneleri toplanacak olan kaliteli follekül sayınını arttırmakla birlikte hamilelik öncesi içinde rahim içi hazırlığı yapılmaktadır. Tedavi için gerekli olan hormon iğneleri  ( Gonal –F, Merionel, Cetrotide ve Ovitrelle).
 
Cinsiyet Tayininin Fiyatı
 
Cinsiyet tayininin maliyeti ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Kuzey Kıbrıs, İspanya, Çek Cumhuriyeti cinsiyet seçimi yaptırmayı düşünen çiftler tarafından en fazla ilgi görülen ülkeler arasındadır.  Merkezlerin sunmuş oldukları fiyat merkezler arası farklılık göstermektedir. Bunun en önemli nedeni ise merkezlerin prestiji ve laboratuvarda kullanılan malzemelerin farklı oluşudur.
 
 

 

İlgili Blog Makaleleri