Cinsiyet Belirleme Yöntemleri - Dünya Tüp Bebek

Cinsiyet Belirleme Yöntemleri

Tüp bebek tedavisi sayesinde artık çiftler çocuklarının cinsiyetini daha anne karnına transfer edilmeden önce, yani laboratuvar ortamında belirleyebiliyorlar.
 
Çok uzun yıllardır dünyada birçok teknik geliştirilip bebeğin cinsiyetini daha doğmadan öcne veya ultrason muayenesinden önce öğrenmek amaçlanmıştır. Tabii ki bu yöntemlerin hiçbiri bilimsel açıdan geçerli ve doğru olmadığı için, çiftler en doğru sonucu ultrason muayenesi ile elde edebiliyorlardı.
 
Günümüzde PGT (pre-genetik tanı) olarak bilinen işlem sayesinde embriyoların cinsiyetleri transfer öncesi öğrenilebiliyor ve anne rahmine sadece çiftin istediği cinsiyetteki embriyolar transfer ediliyor. Böylelikle çift daha gebeliğin en başlarından bebeğin cinsiyetini belirlemiş oluyor.
 
Bilimsel geçerliliği ve dayanağı olmayıp, çok eski zamanlardan beri kullanılan yöntemlere örnek olarak: 
 
Yüzük Testi:
 
Bu yöntemde anne adayını sırt üstü yatırıp, ipin ucunu yüzük bağlayıp, anne adayınınn göbeği üzerine sarkıtıyorlar. Yüzük sağ-sol şeklinde sallanıyorsa bebeğin cinsiyeti kız, ileri-geri yönünde sallanıyorsa bebeğin cinsiyeti erkek demektir.
 
Çin Takvimi:
 
Eski Çin’de Çin takviminin %90 başarı sağladığı iddia edilmektedir fakat bu iddianın hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Çin takvimi’ne göre kadın ve erkeğin belirli aylarda birlikte olmaları gerekmektedir.
 
Rus Takvimi:
 
Rus Takvimi’ne göre annenin doğum tarifi, babanın doğum tarifi ve annenin en son adet gördüğü tarih bilgileri alınır ve hesaplanır. 
 
Kalp Atışı Testi:
 
Çok eskiden anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının dakikada 140 ve üzeri ise bebeğin cinsiyetinin kız, eğer 140’tan az ise bebeğin cinsiyeti erkek olduğuna inanılırdı.
 
Tatlı-Tuzlu Testi:
 
Gebelik süresince anne adayının aşerdiği şeyler tuzlu yiyeceklerse bebeğin cinsiyeti erkek, tatlı yiyceklerse bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu inancı da tatlı-tuzlu testi olarak bilinmektedir.
 
Cinsiyet belirleme yöntemlerine ait ve tüp bebek hakkında birçok formda da kişilerin yaşantılarına ve deneyimlerine ait bilgiler bulabilirsiniz (ör. Kadınlar Kulübü).
 
Eğer siz de çocuğunuzun cinsiyetini daha gebelik başlamadan seçmek istiyorsanız tüp bebek tedavisi ile %99.99 doğruluk oranına sahip olan PGT yönteminin yapılmaası gerekir.
 
Kuzey Kıbrıs’a dünyanın birçok yerinden birçok anne-baba buraya gelerek cinsiyet seçimi işlemi yaptırıyorlar ve istedikleri cinsiyetteki bebeğe hamile kalıp tekrardan evlerine dönüyorlar.
 

 

İlgili Blog Makaleleri