Cinsiyet Belirleme Testi Dünya Tüp Bebek

Cinsiyet Belirleme Testi

Son zamanlarda çiftler farklı nedenlerden dolayı çocuklarının cinsiyetini öncenden belirleyip cinsiyet belirleme için gerekli olan tüm testleri önceden yaptırıyorlar. Çiftlerin çoğu cinsiyet belirlemeyi aile içerisinde dengeyi sağlamak amacı ile cinsiyete bağlı genetik bozukluğun ortaya çıkmasını engelleme amaçlı tercih edilmektedir. 
 
Tüp Bebek Yöntemi ile Cinsiyet Belirleme Nasıl Olur?
 
Çiftler tedavi için anne adayının kendi yumurtası ve baba adayının spermini kullanmak istiyorlarsa tedaviye başlamadan çiftlerin cinsiyet belirleme için birtakım testler yaptırmaları istenilmektedir. Örneğin, anne adayından hormon testleri ve baba adayından da spermiogram testi istenilmektedir. Çıkan test sonuçlarına göre anne adayının cinsiyet belirleme tedavisi için uygun olup olmadığı, baba adayının da spermlerinin tedavi için yeterli olup olmadığına bakılır. Tedavi için uygun olan çiftler IVF tedavisi uygulaması ile cinsiyet belirleme yapabiliyorlar. İlk olarak anne adayı yumurtalarını geliştirici hormon tedavisi uygulanıyor. Yumurtalıkları istenilen seviyeye geldiğinde ise yumurta toplama işlemi yapılıyor. Aynı gün baba adayından da sperm örneği alınıp laboratuvar ortamında döllendirilme işlemi yapılıyor.  Gelişen embriyolara biyopsi işlemi yapılarak kaç tane kız ya da erkek embriyo oluştuğuna dair bilgi veriliyor. İstenilen cinsiyette sağlıklı kaç tane embriyo oluşmuş ise minimum. 2 - maximum 3 olmak üzere anne adayına transfer işlemi gerçekleşiyor. 
 
Tüp Bebek Yöntemi ile Cinsiyet Belirleme İçin Kullanılacak İlaçlar
 
Gonal F:  Tüp bebek tedavisinde uygulanan yumurtaları geliştirmek için kullanılan iğnedir. 
 
Cetrotide: Tüp bebek tedavisi sırasında yumurta keselerinin kendiliğinden ve zamansız çatlamalarını engellemek için kullanılan iğnedir. 
 
Ovitrelle: Olgunlaşmış yumurta keseleri istenilen büyüklüğe geldiğinde çatlaması için kullanılmaktadır. 
 
Çiftler rahatlıkla doktorlarının yazmış oldukları reçeteyi eczaneden kolaylıkla temin edip tüp bebek yöntemi ile cinsiyet tayini tedavisine başlayabiliyorlar. 
 
Yaşı ilerlemiş olup yine cinsiyet tayini yaptırmayı düşünen çiftler bu kez tüp bebek yöntemi ile cinsiyet tayini yaptırmak yerine başarı şanslarını daha fazla yüksek oldugu yumurta donasyonu ile cinsiyet tayini yaptırabiliyorlar.  Bu tedavi protokolünde yumurta bağışlayıcı olan kişi tüp bebek için gerekli olan tüm aşamaları uygularken,  anne adayı ise sadece rahim içi hazırlığı yapmaktadır. Yumurta bağışında bulunacak olan kişinin yumurtaları istenilen büyüklüğe geldiğinde, anne adayının da endometrium kalınlığı istenilen seviyeye geldiğinde yumurta bağışlayıcıdan toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan sperm ile laboratuvar ortamında döllendirilerek anne adayına transfer işlemi ile gerçekleşmektedir. Donör, yumurta büyütme tedavisine başlar başlamaz anne adayı da giderek yükselen dozda östrojen kullanmaya başlatılır. Östrojen transfer edilecek embriyoların rahme tutunması için rahim içi tabakasının kalınlaşmasını sağlar.
 
Cinsiyet tayini yaptırmayı düşünen çiftlerden istenilen birtakım bilgiler ve testler bulunmaktadır: 
 
  • FSH, LH, E2 ve Prolaktin (PRL) TSH, T3, T4 testleri hormon analizi, 
  • Erkekten Spermiyogram Analizi ( Sperm Analizi ),
  • HbsAg, Anti-HCV, HIV bulaşıcı hastalık kan testleri,
  • Kan grubu analizi,
  • Donor belirlenmesi için anne adayının fiziksel özellikleri veya resmi istenmektedir. (Yumurta donasyonu ile cinsiyet belirleme yaptıracak olan anne adayı için istenilmektedir.)

 

İlgili Blog Makaleleri