Cinsiyet Belirleme Takvimi_Dünya Tüp Bebek Merkezi

Cinsiyet Belirleme Takvimi

Bebeğin Cinsiyetini önceden belirleme çiftler arasında en fazla ilgi çeken konu olmuştur.  Bundan dolayı her toplumda konu ile ilgili olarak anlatılan farklı teknikler bulunmaktadır. Ancak unutulmaması gerekilen bir diğer önemli nokta ise cinsiyet belirleme için üretilen tekniklerin günümüzde etkili olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.
 
Günümüzde birden fazla doğal yollar ile cinsiyet belirleme metotları geliştirilmiştir. Her metod kendi uygulamış olduğu yöntemin en geçerli yöntem olduğunu savunmaktadır.
 
Doğal yollar ile cinsiyet belirleme için farklı ülkelerin çıkarmış olduğu takvimler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır.
 
Shettles Metodu: Landrum Shettles isimli bir doktor tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu Metod’un sunmuş olduğu iki avantajı olmaktadır.  Metod’un uygulanması ücretsiz olması ve herhangi bir tıbbı tedavi gerektirmiyor. Bebeğin cinsiyetini belirleyen erkeğin spermleridir. X kromozomu ile kız, Y kromozomu ile ise erkek çocuğa sahip olunuyor.  Bu metoda göre âdetin belirli günlerinde ilişkiye girilmesine dayanmaktadır Dayandığı  nokta X kromozomu taşıyan spermlerin Y kromozomu taşıyanlara göre daha yavaş yüzmesi ve daha dayanıklı  olmasıdır. Erkek çocuğu isteyen çiftlerin yumurtlama dönemine yakın bir zamanda olabildiğince cinsel ilişkiye girmeleri önerilmektedir. Kız çocuğuna sahip olmak isteyen çiftlerin ise yumurtlama döneminden 3-4 gün öncesinde cinsel ilişkiye girmeleri tavsiye edilmektedir. 
 
O+12 Metodu: Bu metot ise bir doktor yâda bir araştırmacı tarafından ortaya çıkarılmamıştır. Avusturalyalı olan Kynazi 6 erkek çocuğu annesi olup kız bebek sahibi olmak için bu metodu ortaya çıkarmıştır. 1984 yılında Yeni Zellanda’da yapılan bir araştırma Shettles metodunu test etmeye yönelik yapılmıştır. Test sonucuna göre ise yumurtlama dönemine 3-5 gün öncesinde cinsiel ilişkiye giren çiftlerin Shettles metodunun varsayımlarına göre kız bebek değil erkek sahibi olmaktadırlar. Kynzi ovülasyondan tam 12 saat sonra gerçekleştirince en sonunda kız çocuğu sahibi oluyor.
 
Diyet ve diğer Seçenekler: Beslenme şekillerine bağlı olarak kız yâda erkek çocuk sahibi olabileceğini savunmaktadır. Örneğin, erkek çocuk isteyenlerin zengin potasyum içerikli yiyecekler(kereviz, et, banana, kayısı)  tüketmeleri gerektiğini kız çocuk isteyenlerin ise fındık, yapraklı yeşil sebzeler tüketmelerini önermektedir. 
 
Erikson Methodu: Dr.Ronald Ericsson bir deney tüpünün içine semen ve su koyarak, hızlı olan Y kromozomunun yavaş olan X kromozomundan uzaklaşmasını sağlıyor. Böylece tüpün içinde iki farklı örnek oluşuyor ve anne adayının tercihine göre örneklerden biri dölleniyor.
 
Bu doğal yöntemlerin verdiği sonuçlar her zaman doğru çıkmadığı için günümüzde %99.9 garantili olan Tüp Bebek tedavisi ile Cinsiyet Belirleme tekniği daha fazla tercih edilmektedir. Böylelikle istediğiniz cinsiyetteki çocuğa %99.9 garantili bir yöntemle hamile kalmış oluyorsunuz. 
 

İlgili Blog Makaleleri