Cinsiyet Seçimi Dünya Tüp Bebek Merkezi

Cinsiyet Belirleme

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirlemek mümkün. Böylelikle çiftler doğmamış olan çocukların cinsiyetini önceden belirleyip, kız çocuk mu yoksa erkek çocuk mu olacağını dogmadan belirleyebilme şansına sahip oldular. 
 
Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılır?
 
Her anne babanın tüp bebek yöntemi ile çocuklarının cinsiyetini belirlemeleri mümkün.  Cinsiyet belirlemeyi düşünen çiftler tüp bebek tedavisinde olan tedavi aşamalarını uygulamaktadır. Çiftler tedaviye başlamadan önce anne adayından ve eşinden istenilen bir takım testler bulunmaktadır. Bu testler çiftlerin tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadıkları kontrol edilir. Eğer çiftler tedavi için uygun ise anne adayı yumurtalarını uyarıcı bir takım hormon tedavisine başlıyor.  Yumurtalar istenilen büyüklüğe geldiğinde ise yumurta toplama işlemi yapılıyor.  Baba adayından alınan sperm örneği ile embriyo oluşturma işlemi başlıyor.  Oluşan embriyolardan biyopsi alınarak kaç tane kız kaç tane erkek embriyo oluşmuşsa bilgi veriliyor. İstenilen cinsiyette embriyo oluşmuşsa anne adayına transfer işlemi gerçekleşmektedir. 
 
Çiftler için Cinsiyet Tayini Neden Önemli
 
Çiftler farklı nedenlerden dolayı cinsiyet seçimini yaptırmaktadırlar:
 
Sağlık Nedenleri: Günümüzde gelişen teknolojinin avantajlarından biri, ailede var olan belirli cinsiyetteki genetik rahatsızlığın gen yolu ile çocuğa geçmesini önlemek amacı ile yapılmasıdır.
Aile içerisinde dengeyi sağlamak: Aileler var olan çocuklarının dışında bir diğer cinsiyetteki çocuğa sahip olup aile içerişinde dengeyi sağlamaları açısından da cinsiyet belirlenebilmektedirler.
Kültürel Sebepler: Bazı kültürlerde erkek çocuk, kız çocuklarına göre daha fazla istenilmemektedir. Örneğin, Asya ve Hint kültürlerinde erkek bebek daha fazla istenilmektedir.
Aynı Cinsiyet:  Çiftlerin var olan çocuklarının cinsiyetinden yine aynı cinsiyetteki çocuğa sahip olma düşünceleri. Örneğin İki kız, iki erkek gibi.
 
Diğer bir önemli neden ise cinsiyet belirlemenin her ülkede yasal olmamasıdır. Kıbrıs’ta cinsiyet belirleme yasal olarak yapılmaktadır. Kıbrıs ikliminin sıcak ve eşsiz kumsallarının olması çiftlerin Kıbrıs’ı seçmelerinde etkilemektedir. Böylelikle çiftler sadece Kıbrıs’a tedavi için gelmiyor, tedavi ile birlikte daha düşük maliyet ile doğmadan çocuklarının cinsiyetini belirleyerek tatil yapma fırsatını da yakalıyorlar.

 

İlgili Blog Makaleleri