Çin Takvimine Göre Cinsiyet Belirleme Kıbrıs Dünya Tüp Bebek Merkezi

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Belirleme

Bebeğin cinsiyetinin anne karnında oluşumunu bilimsel olarak açıklarsak; kadın XX kromozomu, erkek ise XY kromozomu taşır. Yumurtanın döllenmesi esnasında, erkekten gelen spermin cinsiyet hücresi X ise, kadının kromozomu ile birleştiğinde XX olacağından bebek kız, gelen sperm hücresi Y ise XY olacağından, bebek erkek olur.

Yumurtaya cinsel birleşme sırasında birçok sperm ulaşabilir, ancak sadece bir tanesi yumurtanın dış yüzeyini eritecek bir enzim salgılar ve yumurtaya girer. Başarılı spermin ardından yumurtanın dış yüzeyi kapanır, böylece diğer spermlerin girişi engellenir. Tek sperm ve yumurtanın çekirdekleri birleşir. Gelen bu tek spermin cinsiyet hücresi ise tamamen tesadüfidir. Yani normal yollardan buna müdahale edilmesi söz konusu değildir. Ancak eğer tüp bebek tedavisi uygulanıyorsa, Kıbrıs’ta yasal olarak PGT (prekonsepsiyonel genetik tanı) yöntemi ile isteyen aileler için oluşan embriyolarda kalıtsal hastalıkların araştırılması ile beraber, cinsiyet seçimi de yapılabilir. 

Dünya tarihinde bilinen en eski cinsiyet belirleme yöntemi, Çin takvimine göre cinsiyet belirleme. Çinlilerin tam 700 yıldır, bütün dünyada ise bugün milyonlarca kişinin kullandığı bir takvim eğer doğru kullanılırsa, bebeğin cinsiyetini belirlemede isabetli tahminler yapıyor. Bebeğin cinsiyeti eğer anne karnında uygun oturuş olursa en erken 16. haftada, kesin olarak ise 20. haftada ultrason cihazı ile belirleniyor. Çünkü bu haftalarda ceninin başta oluşmuş olan klitorisi, eğer bebek erkekse penise dönüşüyor ve görünüyor. Ancak hem bu kadar süre beklemek istemeyen, hem de gebelik oluşurken tercih yapmak isteyen kadınlar, herhangi bir bilimsel geçerliliği kabul edilmese de bu takvimi kullanıyorlar. Çin takvimi bebeğin cinsiyetini tahmin ederken burçları da hesaplamaya dahil ediyor, başarı oranının ise yaklaşık %60 olduğu söyleniyor.

Çin takvimi yönetimini kullanmak aslında çok kolay, bunun için 2 bilgiye ihtiyaç var; annenin yaşı ve gebeliğin başladığı ay. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta; annenin yaşının Çin takvim yılına göre hesaplanması. Çin’de miladi takvim kullanılmadığı için, bu farklılık ortaya çıkıyor. Buna göre öncelikle öğrenmeniz gereken; doğduğunuz yıla ait Çin yılı başlangıç tarihi. Doğum tarihiniz Çin yılı başlangıç tarihinden sonraysa, yaşınıza 1 yıl, eğer önceyse 2 yıl eklemeniz gerekiyor. Takvimin işleyiş prensibi ise;  belirli yaşlardaki kadınların, belirli aylarda cinsel birliktelik ile kaldıkları gebeliğin cinsiyetini belirlemek üzere kurulmuş ve buna göre bir tablo oluşturulmuş. Tabloda sol tarafta anne adayının yaşı, üst tarafta ise aylar yer alıyor. Yaş aralığı 18 ile 45 arasında. Anne adayının yaşının ve gebeliğin başladığı ayın kesiştiği bölgede ise bebeğin hangi cinsiyette olduğu yazıyor. 

Son olarak, Çinliler yüzyıllardır kullanılan bu yöntemi savunsalar da, bu takvimin doktorlar açısından hiçbir bilimsel geçerliliği olmadığını belirtmek isteriz.

İlgili Blog Makaleleri