Bebek Cinsiyet Tayini

Bebek Cinsiyet Tayini

Son zamanlarda bebeklerine cinsiyet tayini yaptırmayı düşünen çiftlerin sayısı oldukça artmaktadır. Bunun nedeni ise cinsiyete bağlı genetik bozukluğun ortaya çıkmasını engelleme amaçlı ve  aile içerisindeki dengeyi sağlamak içinde çiftler cinsiyet tayini yaptırmaktadırlar.
 
Çiftler tüp bebek tedavisi yardımı ile bebeklerinin cinsiyetini önceden belirleyerek bir hamilelik geçirebilmektedir. Kısırlık tedavisi için cinsiyet tayini ön genetik tanı olarak da bilinmektedir (PGT). Üreme tekniği için kullanılan bebek cinsiyet tayinindeki başarı oranı çok yüksek olmakla birlikte genetik testteki 99.99% geçerlilik oranı olmaktadır.
 
Çiftler tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme yaptırmayı düşünüyorlarsa tedavi öncesinde kendilerinden yapmaları istenilen birtakım testler bulunmaktadır. Yapılacak olan bu testler ile çiftler değerlendirilerek ve cinsiyet belirlemedeki uygulanacak olan yöntemdeki sanslarına bakılacaktır. Eğer çiftlerde kısırlık sorunu yok ise ve tedaviye başlamak  istiyorlar, çiftler için uygun tedavi planı hazırlanır. Burada amaç anne adayından olabildiğince fazla yumurta üretimi olması istenilir. Böylelikle anne adayından ne kadar çok kaliteli yumurta toplanılır ise baba adayının spermi ile birliştirildiğinde  elde edilen embriyo sayısı fazla olur. Bu da çiftlerin istenilen cinsiyetteki embriyonun oluşma sansını daha yüksek yapıyor.
 
Tedaviye başlamaya karar veren çiftlerden anne adayı ön hazırlık sürürecinde bir takım hormon tedavisi görecektir. Anne adayından toplanan yumurtalar baba adayından alınan sperm örneği ile döllendirelecek. Embriyoların gelişimi laboratuvar ortamında embriyolog tarafından gözlemlenerek embriyo gelişimin 3. Gününde  oluşan embriyolardan bir parça alınarak embriyolar test ediliyor ve  kaç embriyonun kız, kaç embriyonun erkek olduğu bilgisi veriliyor. Son olarak ise istenilen  cinsiyette  kaliteli olan embriyolardan  anne adayının rahimine yerleştiriliyor.  Geriye kalan istenilen cinsiyetteki embriyolar ise dondurularak ileriki yıllar için  saklanmaktadır.
 
Tüp bebek tedavisi ile cinsiyet tayini yaptırmayı düşünen çiftlerin  embriyolar ile ilgili bilmeleri gereken riskler vardır. 
 
- Döllenen embriyolardan  istenilen cinsiyette kaliteli embriyo çıkmama ihtimali 
- Genetik test yapıldıktan sonra embriyoların zarar görme ihtimali 
 
Böylelikle cinsiyet tayini yaptırmayı düşünen çiftlerin tüp bebek merkezi secimi yaparken çok önemli bir karar vermektedirler.  Bunlar arasında secmiş oldukları merkezin sunacağı kaliteli hizmet ile PGT işlemi boyunca oluşabilecek riskleri göz önünde bulundurarak  merkez seçimi yapmalıdırlar.
 
Sonuç olarak  tüp bebek tedavisi ile  çiftler bebeğin cinsiyetini önceden öğrenebiliyorlar. Cinsiyet belirleme için uygulanan yöntemin yüksek oranda geçerliliği olmakla birlikte bu da çiftlere istenilen cinsiyetteki bebeğe sahip olma ümitlerini arttırıyor.

İlgili Blog Makaleleri