Azospermi nedir ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Hayatta sıklıkla enteresan zorluklarla karşı karşıya kalırız, özellikle bir başka hayat yaratma aşamasında isek.

Dünya’ya bir çocuk getirmek, ilk başta farz edildiğinden çok daha kompleks bir hal alabilir. Karşılaşabileceğiniz zorluklardan bir tanesi de azospermidir.

Bu makalede, bu durumun ne olduğunu, neden önemli olduğunu, bu probleme neyin yol açtığını ve en önemlisi bunun hakkında ne yapılabileceği konusunu net bir şekilde açıklayacağız. Azospermi ile ilgili potansiyel tedavi seçenekleri bulmak ya da bilgi almak istiyorsanız, bu makalede işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

Azospermi Nedir?

azoosperminin farklı tipleri

En basit tanımı ile, meni örneğinin incelenmesi sonrasında sperm gözlenmemesi durumudur. Tanı konulduğunda -erkeklerin yaklaşık olarak %15’ini etkilemektedir- doğurganlık ihtimali gerçekten de oldukça azalır.

Bu sebeple, eğer siz de sperm üretme ihtimalinizin az olduğunu öğrenecek olursanız, yaygın olan birkaç belirtiye göz atmak isteyebilirsiniz. Bunların ne olduğunu keşfetmenize yardımcı olmak için kısaca bu konuya değineceğiz.

Şu anda, azosperminin potansiyel bir problem olduğunu ve eğer çocuk sahibi olmada sorun yaşıyorsanız dikkate almaya değeceğini öğrendiniz.

Azosperminin nedenleri nelerdir?

Problemin nedenleri iki yönlüdür ve sıklıkla şunlardan biridir:

 • Vücudunuzda var olan bir problem ve bu sebeple doğal yoldan sperm oluşturma yeteneğinizin etkilenmesi.
   
 • Vücudunuzdaki bir tıkanıklık yani ejakülasyon sırasında sperminizin engellenmesi.

Eğer ikinci problemden muzdaripseniz, cerrahi bir müdahale bu problemin üstesinden gelmenizi sağlayabilir. Tıkanıklık, sıklıkla meni analiz testi kullanılarak ortaya çıkarılmaktadır. Bu testle birlikte, bir sorunun varlığı hakkında net bir bilgi elde edilebilir.

Ancak, sperm üretemediğinizi ya da bir tıkanıklık olup olmadığını belirleyebilmek için ameliyat gerekebilmektedir.

Birinci problemin nedeni hem teşhis etmek hem de çözüm sağlamak için çok daha zorlayıcı olabilir. Nonobstrüktif azosperminin nedeninin açığa çıkarılması ilk başta zor olabilir ancak muhtemelen şunlar gibi problemlere indirgenebilir:

 • Önceki bir hastalık ya da hastalığın tedavisi, örneğin kemoterapi.
   
 • Bu probleme neden olabilecek önceki bir travmatik olay.

Bu nedenle, bu problemin iki biçiminden birine maruz kalabilirsiniz: nonobstrüktif ve obstrüktif azospermi. Her zamanki gibi sizin durumunuza neyin sebep olabileceğinin belirlenmesi için kişisel tedavi olmanız gerekmektedir.

Yaygın erkek kısırlık nedenleri nelerdir?

Yaygın erkek kısırlık nedenleri nelerdir?

 

Tabi ki, sizin prokreasyon ile ilgili sorunlarınız ille de azospermi yüzünden olmayabilir. Erkeklerde kısırlığın nedenleri geniş ve çeşitlidir. Erkeklerde kısırlık nedenlerinin bazı örnekleri şunlardır:

 • Sperm eksikliği – her zaman azospermi nedenli değildir.
   
 • Bir tıkanıklık olmamasına rağmen doğru bir şekilde yüzemeyen sperm.
   
 • Daha zor döllenme, hareket etme ve saklama açısından anormal sperm.
   
 • Fiziksel ya da doğuştan sakatlıklar gibi diğer sebeplerden ötürü oluşan testiküler hasar.
   
 • Ejakülasyon kabiliyetiniz bakımından problemler.
   
 • Sülfasalazin gibi ilaçlar nedeni ile oluşan tıbbi dengesizlikler.

Yaygın erkek kısırlık nedenleri ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak, erkek kısırlığı ile ilgili nedenlerinizin hipogonadizm olarak bilinen ve yetersiz testosteron seviyesine neden olan bir durum kaynaklı olabileceğini lütfen unutmayınız.

Düşük testosteron seviyeleri sperm üretiminize doğrudan etki edebilir. Düşük testosteronun nedenleri yasadışı uyuşturucu kullanımı ya da fazladan bir dişi kromozomu ile doğmanıza neden olan Klinefelter sendromu olabilir. 

Bu durum, kısırlık problemi yaşayan erkeklerin yaklaşık olarak %7’sini etkilediği için göz ardı edilemez. 

Alternatif olarak, varikosel olarak bilinen bir durumdan da mustarip olabilirsiniz. Bu durum, kirli kanı atmaya yarayan testiküler damarlardaki anormal değişiklik olarak tanımlanmaktadır.

Bu değişim, yüksek sıcaklıklar gibi problemlere maruz kalmanıza neden olabilir ve bu da eninde sonunda sperm üretimi ve hareketliliğinde problemlere yol açar. 

Varikosel nedeniyle oluşan azospermi, hiç olmazsa tedavi olmayı ve Tüp Bebek tedavisini dikkate almaya yetmektedir.

İşte bu yüzden, kapsamlı ve net bir araştırma gerçekleştirmek önemlidir.

Erkek kısırlığı sebepleri ile nasıl baş edebilirim?

Erkek kısırlığının nedenlerini anlama

 

Öncelikle, kısırlığınızın ana sebebinin ne olabileceğini belirlememiz gerekmektedir. Erkeklerde kısırlık, FSH, LH Testosteron ve Prolaktin hormon düzenlemeleri dahil olmak üzere çeşitli tedavilerin kullanımı ile kontrol altına alınabilir ve yönetilebilir. Eğer sperm üretimiyle ilgili bir problem varsa (nonobstrüktif azospermi) FSH mutlaka yüksek seviyelerde olmalıdır, obstrüktifde ise FSH seviyeleri makul oranlarda olabilir.

Elbette, sizin nedenleriniz tamamen idyopatik olabilir.

Kısırlık problemi yaşayan erkeklerin yaklaşık %30’u, bu soruna neden olabilecek gerçek bir neden ya da görünürde bir sebep olmadığını fark etmektedir. Bunun nedeni, probleme katkıda bulunun herhangi bir ufak etken olabilir. Ancak, fazla kilonun hem azospermi hem de oligospermi problemlerinde rol oynadığı fark edilmiştir. Her iki durum için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bende olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bir sperm testi yaptırabilirsiniz. Bu test, sperm problemlerinizin temel kaynağının ne olduğunu net bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır. Meni içerisinde hiç sperm hücresi bulunmasa bile, bu gerçek bir çözüme yönelik çalışmaya başlamanızı kolaylaştıracaktır. Bu noktada üroloji muayenesi gerçekleştirecek ve problemin nereden kaynaklandığına dair çok daha net bir fikre sahip olacaksınız.

Nedeni her ne olursa olsun, bir çözüm bulunabilir.

Kısırlık nedeniniz azospermi olsa bile bir çözüm yolu bulabilirsiniz. Bu problem nedeniyle sperm üretemediğinizde, tedaviye yönelik bir yol oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu problemle mücadele etmeye yardımcı olan seçeneklerin neler olduğuna bir göz atalım.

Varsayalım ki size teşhis konuldu.

Şimdi, var olan çeşitli tedavi seçeneklerinden bir tanesine yönelik çalışmalara başlayabilirsiniz. 

Kısırlık problemi yaşayan erkekten sperm elde etmeye yardımcı olmak için bazı temel cerrahi yöntemler bulunmaktadır.

Bu yöntemler, ilerleme kaydetmek adına en iyi fırsatı sağlamak için sıklıkla lokal/genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Bu tedavilerin bir hastanede konaklamadan gerçekleştirilebileceğini unutmayın: Operasyondan sonra hayatınıza devam edebilirsiniz. Ardından, soruna neyin yol açtığını kararlaştırmak için sonuçlar dikkatli bir şekilde incelenir. Bu tedavi çözümleri şunları içermektedir:

PESA - Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu:

PESA - Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu:

Bu, testislerin üzerinde bulunan epididimis içerisine ince bir enjeksiyonun sokulması ve testislerden sperm alınması yöntemidir.

 Bu yöntem, testis torbasını açmadan, bir enjeksiyon yardımıyla cildin delinmesi ile uygulanmaktadır. Yöntem, sadece obstrüktif azospermi durumlarında   uygulanmaktadır. Bu yöntem ile spermin elde edilemediği durumlarda, testislerden sperm elde etme yöntemleri uygulanır.

 

TESA

PTSA - Perkütan Testiküler Sperm Aspirasyonu:

Bu, testisleri kaplayan deriyi açmadan, testislerin içerisine bir enjeksiyon yardımıyla penetrasyon tekniğidir. TESE, sperm elde etme süreci PTSA ile başarılı olmadığında uygulanmaktadır.

TESE - Testiküler Sperm Ekstraksiyonu:

Bu yöntem, testisleri barındıran deride ve ayrıca her bir testisi çevreleyen albuginea isimli küçük kılıfta ufak bir kesik açılarak uygulanmaktadır. Bu yöntemde, testis dokusundan küçük parçalar alınır.

 

Incision line

Micro TESE: Mikroskop altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu:

Testisleri çevreleyen deri ve her bir testisi çevreleyen ufak kılıf albuginea, ufak bir kesik ile açılır.
Testis dokusu mikroskop ile incelenerek genişliklerine göre uygun olan kısımlardan örnekler alınır. 
Bazı yayınlara göre testiküler dokuya en az zarar veren yöntem budur.

Diğer yöntemlerle kıyaslandığında, Mikro TESE yöntemi ile testisler mikroskop altında incelendiğinden, sperm elde etme ihtimaliniz daha yüksektir. 

Bununla birlikte, TESE ile sperm bulma ihtimali %70 artarken, TESA/PESA yöntemlerinde bu oran %40’dır.

TESE’nin bir diğer önemli özelliği, invaziv doğası nedeniyle, testisleri besleyen damarlara zarar vermeden gerçekleştirilen kesik sayesinde testislere en az zararı veren ve doku kaybını engelleyen yöntem olmasıdır.

Böyle bir sorununuz olsa bile, her bir tedavi, size uygun olan gebe kalma yöntemlerinden her birinde sperm elde etme şansı sunmaktadır.

Sperm bulunma ihtimali nedir?

Eğer durumun nedeni bir tıkanıklık ise, sperm bulunması ihtimali oldukça yüksektir. Esasen, neredeyse her zaman sperm bulunmaktadır.

Ancak, nonobstrüktif ile herhangi bir sperm bulma ihtimali - %50’den daha az- çok daha azdır. Eğer hiçbir sperm bulunamazsa, bu durumda sperm bağışı gibi seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Ayrıca, özellikle TESE muayeneleri ile tekrar denemenin her zaman için denemeye değer olduğunu unutmayınız.

Nonobstrüktif azospermi hastalarının yaklaşık %25’i, ikinci muayenelerinde olgunlaşmış sperm elde etmişlerdir.

Dünya Tüp Bebek’te, ikinci muayene üretim sonuçlarının ortalamadan yaklaşık olarak %5 daha fazla olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız.
 

Muayene esnasında sperm bulunması durumunda onu dondurabilir miyiz?

Obstrüktif azospermi vakalarında, dondurma ve çözülme sürecinin ardından spermlerin canlılık oranları ile bu spermlerin kullanımı ile gerçekleşen hamilelik oranları oldukça yüksektir.

Ancak, nonobstrüktifde elde edilen spermlerin dondurulması, muhafaza edilmesi ve ardından yeniden kullanımı tartışmaya açık bir konudur.

Bu hastalardan alınan spermlerin çoğunluğunda yapısal kusurlar bulunmaktadır. Yani dondurma-çözülme işleminin ardından hala canlı olmayabilirler.

Ancak, hiç sperm bulunmaması durumunda, seçilen spermlerin dondurulması ve muhafaza edilmesi faydalı olabilir

Bu hasta grupları için taze sperm kullanımı başarı oranını artırmaktadır.

Azospermi tedavi edilebilir mi? Geri dönüş mümkün mü?

Bu aşamada kabul edilmesi gereken ilk şey doğal yolla gebe kalmanın neredeyse imkansız olduğudur. Doğurganlık oranları ciddi şekilde azalmış olduğundan mümkün olan en kısa sürede tedavileri göz önünde bulundurmaya başlamanız oldukça önemlidir.

Günümüzde, çeşitli tedavi seçeneklerini ve hatta cerrahi çözümleri sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olmaları için kullanabilir ve bütünleyici bir çözüm odaklı çalışabiliriz.

Eğer bu mümkün değilse, Tüp Bebek yöntemiyle bu problemin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Bu sorunun üstesinden gelebilir ve saygın, güvenilir çözümler sunan bir merkezde yeterli miktarda toplanan örnekleri kullanabilirsiniz. Diğer yöntemlerin aksine, kendi çocuğunuzun doğumunda hala bir rol oynadığınızdan emin olmak adına iyileşmeniz için çok fazla örneğe ihtiyacınız olmayabilir.

Bu sebeple, Dünya Tüp Bebek’te size sağlayacağımız seçenekler ile birlikte doğru yaklaşımın ne olduğunu belirlemek dikkate almaya değerdir.

Yeterli miktarda örnek edinmeniz durumunda, bu yöntem aracılığıyla gebe kalmaya devam edebilirsiniz.

Tüp Bebek tedavisi, bu olayda göz önünde bulundurulmaya değerdir.

Azospermi homeopati temelli tedaviler bana yardımcı olabilir mi?

Bu tarz tedavileri pek çok insan rahatlıkla uygularken, azospermi ve homeopati arasındaki ilişki karmaşık ve kafa karıştırıcıdır. Bize göre en iyisi bu tarz problemleri kişisel bir temelde tartışmaktır. Bu sayede, tedavi açısından karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunu daha iyi anlayabilir ve aslını öğrenebiliriz.

Cerrahi tedavilere her zaman ihtiyaç olmayabilir. Hayatınızda gerçekleştireceğiniz belli başlı değişikliklerin, cerrahi tedaviye gerek kalmadan sperm sayınızda olumlu bir etki yaratabileceği doğrudur.

Ancak, bütün seçenekleri masaya yatırmak her zaman için daha iyidir. Pek az durum, dünyaya çocuk getirmeyi isteyenler için anlaşılması bu kadar kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden elinizdeki bütün seçenekleri değerlendirirken acele etmeyin.

Azospermi uzmanı ile birlikte çalışmak

DunyaIVF - Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

Elbette, tedavinize kendisini kanıtlamış bir uzman ile birlikte devam etmek mantıklı bir harekettir. Günümüzde tedavi edilebilen azospermi için kanıtlanmış çözümlere yönelik çalışmalara en kısa sürede başlayabilirsiniz.

Biyopsi vasıtasıyla, işlem çok daha düzgün olabilir ve durumuzda gözle görülür bir değişiklik yaratma adına çalışmalara başlayabilirsiniz. Doğru tedavi gerçekleştirildiğinde hamilelik şansı da yükselecektir. Bu durumun nedenlerinin ve semptomlarının kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Başından sonuna kadar bizim tedavimizde, pek çok azospermi varikosel başarı hikayesine tanık olduk ve gerçekleştirdik. İnsanların özel ihtiyaçlarına en uygun düşen cerrahi tedavi yöntemleri aracılığıyla, pek çok insanın bu problemlerin üstesinden gelmesine yardımcı olmayı başardık. Eğer problemin nedeni bir tıkanıklık ise, cerrahi bir çözüm bulmanızda size yardımcı olabiliriz. Eğer problemin nedeni nonobstrüktif bir sorunsa, bu durumda da sıfır sperm sayısının üstesinden gelmenize yardımcı olacağız.

Bu problem ile mücadele etmenize yardımcı olmak için genellikle nonobstrüktif tedaviler tercih edilmektedir. Ancak, probleminizle ile ilgili bütün seçenekleri bire bir konuşmada göz önünde bulunduracağız. İster azospermi homeopatik tedavisini incelemeyi tercih edelim, istersek de başka bir tedavi yöntemini, bir çözüm bulunacağından emin olabilirsiniz.

Sizin vakanızda, tedaviniz için cerrahi ya da cerrahi olmayan bütün çözüm yollarına göz atacağız. Her şey dikkate alınmaktadır. Çocuk sahibi olma şansınızı arttırırken, mümkün olan en güvenli şekilde size en iyi sonuçları sağlayacak olan çözümleri bulmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Azospermi’nin üstesinden gelmenin ya da buna çözüm sağlamanın güvenilir bir yolunu bulmak istiyorsanız, Dünya Tüp Bebek ile bugün iletişime geçin.

İlgili Blog Makaleleri