ART Tekniği Nedir_Dünya Tüp Bebek Merkezi

ART Tekniği Nedir?

ART tekniği yıllardır çocuk sahibi olmak isteyen fakat farklı nedenlerden dolayı olamayan çiftlerin başvurmuş oldukları bir tedavi şeklidir. Art tekniği kısırlık tedavisi olarak da bilinmektedir. ART tekniği ile mikroenjeksiyon (ICSI) ve bunun gibi diğer üremeye yardımcı gelişmiş tedavi teknikleri de kullanılmaktadır.
 
Mikroenjeksiyon Nedir?
 
Son zamanlarda tüp bebek tedavisi ile mikroenjeksiyon tedavisi çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyon tekniği ilk olarak 1992 yılında bilinmeye başladı ve bu tarihten itibaren tüp bebek tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.  Tüp bebek tedavisinde kullanılan bu teknik ile amaç sperm ve yumurtanın en başarılı şekilde, en yüksek oranda döllenmesidir. IVF yönteminde çok sayıda (binlerce) sperm hücresi laboratuvarda kadının bir tane yumurta hücresinin etrafına konur. Bu spermlerden tek bir tanesi kendi kendisine yumurta hücresini döller. Burada döllenme normal yolla oluşan gebeliklerde spermin yumurta hücresini döllemesi gibidir, yalnız olay kadın üreme organlarında değil laboratuvarda gerçekleşmektedir. ICSI yani mikroenjeksiyon yönteminde erkeğin spermlerinden sadece bir tanesi alınır ve kadının yumurta hücresinin içerisine mikroskopik yöntemlerle yerleştirilir yani enjekte edilir.
 
Hangi hastalarda mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi uygulanır?
 

-Sperm sayısı çok az, azoospermi, mikro TESE ile sperm elde edilen hastalarda

-Sperm şeklinde, morfolojisinde ileri derecede (%95'ten fazla) bozukluk olan hastalarda

-İnfertilite sebebi olarak antisperm-antikorlar düşünülen hastalarda

-Daha önce klasik IVF yöntemi ile başarısız olan hastalarda

-Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak hastalarda

-Nedeni açıklanamamış infertilite hastalarında

 
IMSI Nedir?
 
IMSI: intrasitoplazmik morfolojiye göre seçilmiş sperm injeksiyonudur. IMSI tekniği ilk olarak 2003 ve 2004 yıllarında kullanılmaya başladı. 
 
Tüp bebek tedavisinde spermin daha yakından ve detaylı incelenmesi sağlayan bir tekniktir. IMSI yönteminde sperm çok gelişmiş mikroskoplarla 6000-8000 kez büyütülerek normal tüp bebek yöntemine göre çok daha detaylı izlenebilmektedir. Normal tüp bebek yani mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde sperm ortalama 400 kez büyütülerek incelenir ve bu şekilde iyi olan sperm seçilmeye çalışılır. Bazı araştırmacılara göre IMSI tekniği yardımı ile gebelik oranlarının daha fazla arttı, gebeliğin ise düşükle sonlanması azalmıştır.
 
IMSI Tekniğini kimler Düşünmeli?

-IMSI sayesinde DNA (genetik) hasarlı sperm seçilme ihtimali azaltılmış olur

-Sperm kalitesi ve sayısı az olan erkeklerde avantaj sağlar

-İyi yumurta kalitesi söz konusu olmasına rağmen kaliteli embriyo oluşturulamamış çiftlere

-Başarısız tüp bebek tedavisi öyküleri olan çiftlere

-Önceki gebelik öykülerinde düşükler söz konusu olan çiftlere

Son olarak artan üreme yöntemlerinde IMSI ve ICSI teknikleri kullanılmaya başlanıldı. Buna rağmen yine %100 gebeliği sağlamak mümkün değildir.  Tüp bebek tedavisinde doğru teşhisin doğru klinikte koyulması tedavinin başarısı açısından çok önemlidir.  Günümüzde birçok çift bebek sahibi olmak için mücadele ediyorlar,   yapmış oldukları mücadeleler sonrasında duygusal ve maddi olarak tahrip oluyorlar. Bu nedenle çiftler tedaviye başlamadan önce merkez araştırmasını iyi yapmaları önerilmektedir

İlgili Blog Makaleleri