Azospermi Tedavisi Kıbrıs

AZOSPERMİ NEDİR?

Semen örneğinin incelenmesi sonrasında sperm gözlenmemesidir.

Azospermik Erkeklerde Cerrahi Sperm Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?

Tüm bu işlemler lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir.Hepsi hastaneye yatış gerektirmeden ayaktan yapılan cerrahi sperm elde etme yöntemleridir. İşlemler çoğu zaman on dakika ile yarım saat arasında sürer. İşlemlerden sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Tüm işlemler tüp bebek merkezinde yapılır ve alınan örnekler aynı anda laboratuarda incelenerek sperm bulunup bulunmadığı görülür. Sperm bulunduğunda işleme son verilir.

 

PESA

PESA:

Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu. Testislerin üzerindeki epididimlere ince bir iğne ile girerek içerisindeki spermleri çekme yöntemidir. Testislerin içerisinde bulunduğu skrotum isimli kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile uygulanır. Sadece obstrüktif azospermi olgularında uygulanabilir. Bu yöntemle sperm elde edilemezse testisten sperm elde etme yöntemlerine geçilir.

 

TESA

 

 

PTSA: Perkutan Testiküler Sperm Aspirasyonu:

Testislerin içindebulunduğu kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile testislere girerek testis dokusundan örnek alınmasıdır. Buyöntemle sperm elde edilemezse TESE’ye geçilir.

TESE: Testiküler Sperm Ekstraksiyonu:

Testislerin içerisinde bulunduğu kese ve her bir testisi çevreleyen tunika albuginea isimli kılıf küçük bir kesi ile açılır. Testis dokusundan küçük parçalar alınır.Kesilen bölümler dikilerek işleme son verilir.

 

Incision line

Mikro TESE:Mikroskop altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu:

Testislerin içerisinde bulunduğu kese ve herbir testisi çevreleyen tunika albuginea isimli kılıf küçük bir kesi ile açılır. Testis dokusu mikroskop ile incelenerek geniş görülen kısımlardan örnekler alınır. Kesilen bölümler dikilerek işleme son verilir. Bu yöntemin testis dokusuna daha az zarar verdiğini öne süren yayınlar vardır.

Sperm bulunma şansı nedir?

Tıkanıklığa bağlı azospermi olgularının neredeyse tamamında yapım bozukluğuna bağlı azospermi olgularının genel olarak %50 sinde sperm bulunabilmektedir. Aksi takdirde, çift sperm donasyonu veya embriyo donasyonu tedavisi geçirmesi gerekebilir.

Bir kez sperm elde edildiğinde bu spermler dondurularak sonraki uygulamalarda kullanılabilir mi?

Obstrüktif azospermi olgularında spermlerin dondurma çözme işlemi sonrası canlılık oranları ve bu spermlerin kullanımıyla elde edilen gebelik oranları ve bu spermlerin kullanımıyla elde edilen gebelik oranları oldukça iyidir. Ancak, nonobstruktif azospermi olgularında elde edilen spermlerin dondurularak saklanması ve sonra tekrar kullanılması tartışmalı bir konudur. Bu hastalardan elde edilen spermlerin önemli bir kısmı yapısal kusurlara sahiptir ve dondurulup çözülme işleminde canlı kalamayabilir. Ancak, daha sonraki işlemlerde sperm bulunamaması olasılığına karşı çok seçici bir şekilde uygun spermlerin dondurularak saklanması önerilebilir. Bu grupta mümkün olduğunca taze sperm kullanılmasının başarıyı artırdığı görüşündeyim.

Bir erkek kaç kez bu işlemlerden geçebilir?

Obstrüktif azospermi olguları için literatürde yedi defaya kadar uygulanan hastalar bildirilmiştir ve bu işlemlerin her defasında sperm elde edilmiştir. Nonobstrüktif azospermi olgularında ise daha önceki TESE’lerde sperm bulunmuş olması koşuluyla 6 defaya kadar TESE yapılan ve sperm elde edilen hastalar bildirilmektedir. Mükerrer TESE uygulamalarıyla elde edilen gebelik oranları ilk uygulamada elde edilen gebelik oranlarından farklı değildir.

TESE’de sperm bulunamayan nonobstrüktif azospermi hastalarının tekrar denemesi gerekir mi?

Birinci TESE’de olgun sperm bulunamayan nonobstrüktif azospermi hastalarının %25'inde ikinci uygulamada sperm bulunduğu bildirilmiştir. Bizim kendi olgularımızda bu oran %5 olarak bulunmuştur. Daha düşük olan bu oranın nedenini birinci TESE uygulamasında çok sayıda parça alınarak testisin her yerine bakılmış olmasına bağlıyoruz.

Azospermi Tedavisi Kıbrıs SSS

Evet, ameliyatla sperm çıkarma mümkündür. En sık kullanılan yöntem mikro-TESE dir.

Azospermi sperm örneğinde sperm bulunamamasıdır.

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE YARDIM EDELİM

Dünya tüp bebek merkezi uzman kadrosu, sizin için en uygun tedaviyi belirleme ve sizi en doğru şekilde yönlendirme arzusundadır. Bizimle iletişime geçip aile kurma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz!

BİZE ULAŞIN

İlgili Blog Makaleleri

Tüp Bebekle ilgili son gelişmeleri Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz

ÜCRETSİZ DANIŞMA

İnfertilite geçmişinizi görüşüp size en uygun ve etkili tedaviyi tavsiye etmekten mutluluk duyarız